
turbulencje
Od redakcji
Kilka słów o siódmym numerze slawistycznego nieregularnika od redaktora Rafała Mrowińskiego. “Turbulencje” to było rzeczywiście prorocze hasło!
fot. Public Domain
Polemika eseistyczna Drago Jančara z Peterem Handke w kontekście rozpadu Jugosławii
Maciej Marciniak przedstawia dogłębną polemikę eseistyczną Drago Jančara z Peterem Handke w kontekście rozpadu Jugosławii. Czy denializm historyczny i kontrowersyjne tezy mogą być pokłosiem pochodzenia autorów i ich nastawienia do mediów? Sprawdźmy…
fot. Zofia Kręc
Inne oblicze macierzyństwa w filmie „Matka” Zornicy Sofii
Film “Matka” nagradzanej reżyserki Zornicy Sofii, to coś więcej niż tylko film biograficzny. Łączy w sobie wątki feministyczne i macierzyńskie, zamknięte w pięknym obrazie. Recenzja Hanny Zieleniewskiej.
fot. Materiał prasowy producenta filmu
Wojna oczami cywila: Immersja w grze wideo ,,This War of Mine" stworzonej na podstawie oblężenia Sarajewa
Czy gra może stać się medium które ułatwia wyobrażenie sobie realiów wojny z perspektywy cywila, nie zaś mitycznego żołnierza? Digitalne oblężenie Sarajewa w grze “This War of Mine” opisuje Marek Trzosowski.
fot. Zofia Kręc
Vevčani – wioska buntowników
Katarzyna Satława opowiada o wiosce buntowników, której tradycja ekstragawanckiego oporu czasem wręcz wprawia w osłupienie .
fot. Katarzyna Satława
Niebieski młodzieniec
Niebieski Młodzieniec Aleksandra Wutimskiego jest już dostęny dla polskojęzycznych czytelników w przekładzie Mateusza Chmielińskiego.
fot. Zofia Kręc
Dlaczego Polacy (wciąż) kochają Chorwację?
W swoim analitycznym tekście Maja Piasecka bada nieustającą miłość Polaków do Chorwacji np. w kontekście podobieństw kulturowych oraz uwarunkowań ekonomicznych.
fot. Zofia Kręc
Sarajewskie muzea emocji
Muzea przechodzą pewną transformację już od wielu lat. Przestają być wyłącznie budynkami z podświetlanymi gablotami. Maciej Adam Baczyński zabiera nas w intrygującą podróż po Bałkańskich muzeach.
fot. Zofia Kręc
Michaeła Iliewa - Pieta
Może wojna minęła, ale to nie oznacza, że dusza zaznała spokoju. Fantastyczny tekst Michaeły Iliewej w tłumaczeniu Mateusza Chmielińskiego.
fot. Zofia Kręc
Wywiad z Prof. Aleksandrem Donevem
Nihil Pogodzińska rozmawia z prof. Aleksandrem Donevem - bułgarskim filmoznawcą i reżyserem. Zapraszamy do ciekawej lektury, w której znajdziecie konkretne odpowiedzi na pytania o kinematografię bułarską, jakże niepopularną w Polsce.
fot. Plakat z Przeglądu Kina Bułgarskiego - UAM w Poznaniu.
Georgi Gospodinow, Nasze Warszawy[1]
“Nasze Warszawy” Georgiego Gospodinowa w przekładzie Wojciecha Stelmacha, czyli dekonstrukcja “Kobiet Warszawy” Georgiego Markowa. Innymi słowy, zapraszamy na nowe otwarcie kluczem interpretacyjnym Gospodinowa dla “Kobiet Warszawy”.
fot. Zofia Kręc
Kapka Kassabova - Muzyka ruin[1]
Kapka Kassabova w przekładzie Jakuba Gierszala to podróż przez ruiny… Szkockie, bułgarskie, starożytne, a może właśnie… nowożytne?
fot. Zofia Kręc
Analiza językowa macedońskiego czasopisma Убавина и Здравје
Maja Piasecka analizuje język macedońskiego czasopisma - tabloidu “Убавина и Здравје”. W pogoni za luksusem, język ten podskakuje w rytm tandety i banalności.
fot. Zofia Kręc