Korzenie to jest wszystko

Korzenie to jest wszystko, co tworzymy w naszym życiu, ale także wszystko, co istnieje w naszym rodowodzie.

Jako przyszły filolog i osoba kochająca języki dokładam wszelkich starań, aby osiągnąć upragniony poziom językowy: kursy, seminaria, portale społecznościowe. Najbardziej znaczący i emocjonalny był dla mnie udział w letnim kursie NAWA w Poznaniu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Dostałam rekomendacje, zebrałam informacje o mieście i uniwersytecie, a w sierpniu ja i ponad 80 innych osób zaczęliśmy razem tworzyć nasze historie, przyjaźnie i wspomnienia z Polski. Co prawda nie staliśmy się Polakami, ale dzięki wszystkim wykładom, ćwiczeniom językowym, wycieczkom i rozmowom między nami udało nam się znacznie podnieść poziom naszych umiejętności językowych, a to są najważniejsze kroki do lepszego wykształcenia.

Ożyła przede mną historia Polski, dzięki licznym prezentacjom i zwiedzaniu mogłam zobaczyć na własne oczy wszystko, co przeczytałam i usłyszałam o grobie Mieszka I, Bolesława Chrobrego i Mieszka II, najstarszą katedrę w kraju, w której znajdowała się także część prawosławna, postrzeganą jako dziedzictwo historyczne, nie pełniącą już funkcji religijnej.

Poznań, ważne historycznie miasto, w X wieku stolica państwa pod panowaniem Piastów, fascynuje mnie swoją architekturą, kulturą i mieszkańcami. Moimi pozytywnymi wrażeniami lubię dzielić się, bo wiem, że motywuję ludzi wokół mnie i przedstawiam im nowe możliwości. Mój udział w kursie letnim poprawił dobre relacje między moją uczelnią wysyłającą — Uniwersytetem Paisii Hilendarskiego w Płowdiwie a goszczącym Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wiem, że w najbliższych latach moi koledzy i koleżanki będą się bardzo interesować nie tylko konkretną uczelnią, ale też szkołami letnimi i studiami w Polsce w ogóle.

Powiedziałabym, że zapuszczam korzenie w nauce polskiego, bo interesuję się też kulturą, literaturą i Polakami. Ważne było dla mnie to, że udało mi się zakwalifikować i zyskać doświadczenie nasycone emocjami, wiedzą i kontaktami.

Silne korzenie drzew pomagają im utrzymać się na miejscu podczas silnej burzy, wiedza i umiejętności pomagają nam utrzymywać pozycję w trudnych sytuacjach, budować kariery i tworzyć trwałe relacje na szczeblu międzynarodowym.

Korekta: Marta Piasecka



Борислава Касавълчева

Студентка в специалността „Славистика“ с изучаване на чешки, полски и руски език в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Интересите ми са в областта на езикознанието и фолклора. Постоянен технически сътрудник съм към международното научно списание „Славянски диалози “. Завърших участието си в Международната награда херцогът на Единбург - България, в ниво сребро, с основна дейност полски език, като продължих към следващото ниво злато с основна дейност сръбски език.



Previous
Previous

Dziady – możliwa improwizacja

Next
Next

Kapelusz profesora Krausa