Нощта, в която много езици оживяха

Езикът не може да се докосне, но той не живее само чрез звуковите вълни, той е жест, усмивка и емоция.  Всеки ден се срещаме с езици, но някои наши срещи са специални. Вечерта на 21.02.2022 г., в Пловдив, много езици успяха да се срещнат, да се слеят и да създадат едно невероятно събитие. 

За тази пета поредна година на провеждане на  Международния ден на майчиния език оживяха „Пословици и поговорки от цял свят“ на 25 езика. В културен център „Тракарт“ организаторите от  Българско-турския литературен клуб – Пловдив, от Клуба на консулите в Пловдив и Община Пловдив успяха да реализират запомнящо се събитие, на което гостите и участниците чуха пословици и поговорки на 25 езика, сред които бяха чешки, полски, украински, руски, български, арменски, турски, италиански, английски, немски и китайски.

Беше показан филмът „Душата на Месопотамия“, заснет специално за тържеството от екипа на Българско-турския литературен клуб, който тръгва по стъпките на сурианите - първите християни, които говорят диалект на Исусовия арамейски език, а за проповедите си ползват класическия му вариант. Филмът е заснет в областта Мардин в Югоизточна Турция, където са останали около 5000 живи носители на този език. По време на прожекцията успяхме да чуем специален поздрав на суриански от отец Габриел от един от най-старите християнски манастири в света – „Дейрул Зафаран”. Специални заслуги за събитието има г-жа Сенар Бахар, която успя да организира мероприятието, гостите и участниците.

Емоционален финал на вечерта поставиха изпълнителите от последното издание – Сонай Юсеин и Атанаска Тенева от  музикалното риалити „Гласът на България“ посветиха всички ни в езика на музиката и изпълниха песента на Майкъл Джексън „Heal The World“.

Коректа: Йорданка Илиева-Цъган


Борислава Касавълчева

Студентка съм в специалността „Славистика“ (с изучаване на чешки и полски език) в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Интересите ми са в областта на езикознанието и фолклора. По програма „Еразъм+“ съм била на едносеместриално обучение в Масариковия университет в Бърно през 2020 г., а през 2021 г. – на лятна школа по полски език към университета в Люблин „Мария Склодовска-Кюри“. Постоянен технически сътрудник съм към научното списание „Славянски диалози “, което издава университетсткото издателство на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. В момента участвам в международната награда „Херцогът на Единбург“ в ниво сребро, с основна дейност полски език.

Previous
Previous

Интервю с една от култовите поп-фолк певици в България

Next
Next

Od redakcji